Для багатьох слово «іммобілайзер» ні про що не каже, вони не знають, що це і для чого. А деякі навіть не здогадуються про його наявність у власному автомобілі. Насправді іммобілайзер – дуже ефективний охоронний пристрій для авто, яким більшість власників автомобілів користуються кожен день.
Побачити іммобілайзер у деяких випадках неможливо, якщо тільки Ви точно не знаєте про його місцезнаходження у Вашому автомобілі, оскільки він розташований подалі від зловмисників та інших цікавих очей. Власник автомобіля зі встановленим у ньому іммобілайзером не бачить і не чує цього пристрою, яке стоїть на варті безпеки транспортного засобу. Кожного дня, вмикаючи запалювання автомобіля, Ви, точніше Ваш «незвичайний ключ», спілкується з основним блоком іммобілайзера шляхом радіопередачі на відповідній частоті, яка вимикає захист та дозволяє Вам завести двигун.
Після того, як ключ вийняли із замка запалювання, або коли власник віддалився від авто на певну відстань – «невидимий» пристрій знову бере авто під охорону та блокує важливі ланцюги живлення автомобіля, наче вірний пес. У даному випадку мова йде про один з найпопулярніших та найпростіших іммобілайзерів, які передбачають встановлення чипа безпосередньо у ключ. Сьогодні у продажу доступний велетенський вибір таких пристроїв, які вміють розпізнавати господаря та вже здалеку реагувати на його присутність. Далі я розповім, як працюють іммобілайзери та в чому полягає принцип їх роботи.
Що таке іммобілайзер?
З англійської «immobilizer» перекладається як «знерухомлювач». Пристрій містить цілий електронний комплекс, завдання якого – виключити можливість запуску двигуна без участі власника ключа, тобто – господаря авто. Іммобілайзер перешкоджає нормальному функціонуванню однієї або одразу кількох «життєво важливих» систем автомобіля, без яких він не зсунеться з місця. Як правило, це – система подачі палива та система запалювання автомобіля.
Як працює іммобілайзер?
Принцип роботи полягає у розриві електричного ланцюга або навпаки, подачі живлення на спеціальні механізми, які вже блокують двигун. Іншими словами, двигун просто не зможе запуститися або зупиниться за деякий час. З іммобілайзером не діють трюки накшталт: «розрив дротів», «розбір самого пристрою». Якщо система зафіксує спробу зламу або розкривання елементів іммобілайзера, вона автоматично блокується та блокує усі доступні системи автомобіля. Іммобілайзери, як правило, оснащені системою автоматичної активації, тобто якщо протягом певного часу (визначеного виробником) автомобіль ніяк не використовувався, система захисту автоматично ставить його під охорону.
З чого складається іммобілайзер?
Стандартна конфігурація іммобілайзера:
- Блок управління. Як Ви розумієте, це – «мозок» системи захисту, як і людський він оброблює сигнали, які надходять від датчиків та приймає рішення та надсилає команди;
- Електромагнітне реле (мікроіммобілайзера). Цей блок власне розриває ланцюг;
- Ключ власника автомобіля. Цей елемент слугує в якості паролю для вищеописаної системи, якщо ключ розпізнаний – усе працює, якщо ні – блокування. У ключі встановлений чип або картка-мітка, в якій міститься кодований сигнал або шифр, який розпізнає або не розпізнає код.
Автомобільні іммобілайзери поділяються на два типи:
- Контактні – для активації яких необхідний контактний ключ;
- Безконтактні – для активації яких використовується транспондер або картка-мітка.
Існують також кодові іммобілайзери, для їх (де)активації необхідно набрати певну комбінацію на спец-панелі. Неможливо не згадати супер-наворочені системи, які працюють з відбитком пальця господаря.
Принцип роботи іммобілайзера схожий на роботу системи сигналізації, однак разом з тим він має багато значущих відмінностей. Круті захисні системи можуть похвалитися доволі широким функціоналом, вони здатні відслідковувати координати автомобіля за супутником, а також повідомляти своєму власнику про несанкціоноване проникнення. Що стосується іммобілайзера, то у нього все набагато простіше та скромніше, його головне завдання – завадити, не дозволити запустити двигун та зрушити автомобіль.
Зона дії іммобілайзера невелика, всього кілька метрів або навіть сантиметрів у деяких випадках. Характерна особливість, про яку я згадував раніше – розташування іммобілайзера. Він максимально прихований, а для того, щоб його знайти, знадобиться не одна година, а може навіть і день… Часом знайти іммобілайзер неможливо навіть за дротами, робота таких «зашифрованих» систем побудована через штатну електромережу на спеціальних високочастотних хвилях, у багатьох випадках складові іммобілайзера можуть мати вигляд звичайного автомобільного обладнання.
Мікроіммобілайзери (реле) також можуть бути ретельно замасковані під ті чи інші пристрої, деталі. Наприклад, реле мікроіммобілайзера може бути виконане в вигляді звичайного запобіжника та встановлюватись у блок, нічим не звертаючи на себе увагу. Час, який знадобиться на пошуки датчиків та реле – козир, властивий цьому пристрою. Щоб знайти та знешкодити кілька таких мікроприладів, знадобиться декілька днів.
Існують також іммобілайзери з відстрочуванням запуску двигуна. Це своєрідні пастки або «злі жарти» для автовикрадача. Працює ця система наступним чином: після зламування замка грабіжник успішно заводить автомобіль та тихцем їде геть. Однак за кількасот метрів викрадений автомобіль безпричинно глохне. Автівка, що зупинилась на пожвавленій трасі, неодмінно приверне увагу оточуючих, а самому горе-викрадачеві доведеться або просто на дорозі починати возитися з причиною зупинки (що в принципі виключено), або чимдуж тікати.
Сучасні моделі іммобілайзерів обладнані транспондерною системою, котра мінімізує можливість викрадення автомобіля. Грабіжникам, за всіх їхніх здібностей, стає неможливо це зробити. Щоб деактивувати або нейтралізувати цю систему, необхідно ледь не повністю перебрати автомобіль. Транспондерна система має безконтактний принцип роботи. Власник автомобіля має при собі спеціальний брелок або картку, у якому знаходиться закодований шифр високої складності. Після того, як господар сідає в автомобіль, брелок з кодом потрапляє у зону дії приймача, який зчитує код. Після успішної авторизації відбувається вимкнення іммобілайзера, в іншому випадку – автомобіль продовжує залишатися заблокованим.
Як і у випадку з мікроіммобілайзерами або реле, складність для зловмисників криється у тому, що знайти приймач дуже важко. Він замаскований таким чином, щоб незнаюча людина ні в якому разі не змогла його відшукати. Розташування приймача може бути де завгодно, починаючи від крісел та оббивки салону, закінчуючи панеллю якого-небудь пристрою. Приймач ніяк себе не виявляє, тому виявити або знайти його, використовуючи технічні пристрої – майже неможливо.
Встановлення іммобілайзера – складна та відповідальна процедура, яка потребує високого професіоналізму та великих знань про цей пристрій. Рекомендовано встановлювати іммобілайзери у сертифікованих сервісних центрах, які мають досвід монтажу цих приладів та можуть гарантувати Вам якість і подальше обслуговування.
Поширені запитання про іммобілайзери
❓ Як обрати іммобілайзер StarLine❓
Детальну відповідь на це запитання можна знайти в статті "Як вибрати іммобілайзер StarLine"
❓Які іммобілайзери можете рекомендувати❓
StarLine i95 і його версії (ECO, LUX). Підходять для встановлення на будь-який автомобіль. StarLine i96 CAN з варіаціями ECO, LUX, SMART – цифрові іммобілайзери з під’єднанням по CAN-шині.
❓ Навіщо потрібен іммобілайзер ❓
Іммобілайзер – ефективний охоронний пристрій для блокування мотора без наявності ключа та особистої участі власника авто. Також може відбуватися блокування інших важливих систем: подачі палива й системи запалювання.